Albertsons deals Dec 19 – 25 – Colgate toothpaste and toothbrush $0.50, Old Orchard juice $0.74, Mt. Olive pickles $1

Get ready for another great week at Albertsons. Can you believe this week’s ad ends on Christmas day? December is just flying by!

Get Old Orchard juice for just $0.74 each, Mt. Olive pickles for only $1 and Colgate toothpaste and toothbrushes for only $0.50 each! There’s a large “Buy 10, Save $5 promotion” including many of the items featured last week. If we get doublers this weekend this will be an awesome week to stock up!

Are you new to shopping at Albertsons or do you need a refresher? Learn all there is to know about shopping at Albertsons with our Albertsons store guide!

MEAT AND SEAFOOD

Albertsons shank portion smoked ham (bone-in) - $0.99 each with an additional $25 purchase

Jennie-O fresh turkey - $1.69/lb

Albertsons spiral sliced half ham (bone-in) - $1.99/lb

Pork loin crown roast (bone-in) - $2.99/lb

Boneless skinless chicken breasts - $2.99/lb – available in the butcher block

Hormel Cure81 spiral sliced half ham (bone-in) - $2.99/lb

Jennie-O lean fresh ground turkey (90% lean) - $3 each

Platter style bulk bacon (regular or pepper) - $3.99/lb – available in the butcher block

Albertsons whole beef loin New York strip roast (boneless) - $3.99/lb

Albertsons beef bottom round roast or steak (boneless, max pak) - $3.99/lb

Albertsons beef ribeye roast (bone-in) – $4.99/lb – limit 1

Albertsons beef ribeye steak (bone-in, max pak) – $5.99/lb

North Atlantic coldwater lobster tails (4 – 5 oz, previously frozen) - $4.99 each

Arctic Shores shrimp – medium (51 – 60 ct) or extra large (26 – 30 ct) - $5.99/lb

Hillshire Farm smoked sausage links or ropes (13 – 14 oz) - $3 each
$0.75/2 Hillshire Farm Smoked Sausage 10/14/2012 RP Insert (exp 12/30/2012)
$0.55/1 Hillshire Farm Smoked Sausage
Final price = $2.45 each
*good price*

Land O Frost bistro lunch meat (6 oz) - $3 each
$0.55/1 Land O’Frost Premium, Bistro or DeliShaved Lunchmeat

Final price = $2.45 each
*good price*

Jimmy Dean fully cooked or roll sausage (9.6 oz or 12 – 16 oz) - $3 each
$0.55/1 Jimmy Dean 12/02/2012 RP Insert (exp 01/06/2013)
Final price = $2.45 each
*good price*

Jennie-O smoked sausage (16 oz) - $2.99 each

Johnsonville breakfast sausage (12 oz) - $3 each

Gallo salame or pepperoni (8 oz) - $3.99 each

PRODUCE

Yams- $0.79/lb

Braeburn or Jonagold apples - $0.88/lb

Celery (medium bunch) - $0.89 each

Hass avocados (medium size) - $0.99 each

Sweet onions - $0.99/lb

Farm Stand jumbo russet potatoes (8 lb bag) - $1.28 each

Eat Smart cut vegetables (12 oz) - $1.50 each

Wonderful pistachios (10 oz) - $4.99 each
$0.50/1 Wonderful Pistachios, 6 oz+ 12/09/2012 SS Insert (exp 02/09/2013)
$0.50/1 Wonderful Almonds, 7 oz+ 11/18/2012 SS Insert (exp 01/18/2013)
$0.50/1 Wonderful Pistachios, 8 oz+
Final price = $4.49 each
*good price*

DAIRY

Kraft Philadelphia cream cheese (8 oz) - $1.25 each

REFRIGERATED AND FROZEN

Birds Eye steamfresh vegetables (10 – 14.4 oz) - $1 each
$0.50/2 Birds Eye Steamfresh 11/18/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.35/1 Birds Eye Steamfresh 100% Whole Grain Blend

Final price = as little as $0.65 each
*stock up price*

Bob Evans side dishes (12 – 24 oz) – $3 each
$0.55/1 Bob Evans Refrigerated Side Dish

$1/1 Bob Evans Refrigerated Side Dish (IE)
B1G1 Bob Evans Refrigerated Side Dish
$0.75/1 Bob Evans Food Product (IE)
Final price = as little as $1.50 each when you buy 2
*great price*

Earth Wise juice (59 oz) - $2 each

Gold Peak tea or Minute Maid light lemonade (59 oz) - $2 each

Green Giant valley fresh steamers with sauce (12 oz) – $2 each
$0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers, 11 or 12 oz 12/09/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
$0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables, 11 or 12 oz only

$0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers, 11 oz or 12 oz 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
$0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers, frozen vegetables, 11 – 12 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final price = $1.75 each when you buy 2
*ok price*

Stouffer’s – farmer’s harvest (10.5 – 12 oz), signature classics (6 – 12.75 oz) or simple dishes (9 – 12 oz) - $2.50 each
$1/2 Stouffer’s Macaroni & Cheese Single-Serve Products, 20 oz or less

Final price = $2 each when you buy 2

Baileys coffee creamers (32 oz) - $3 each
$1/1 Bailey Coffee Creamer 11/18/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $2 each
*great price*

Dreyer’s ice cream (1.5 qt) - $2.99 each
$1/2 Dreyer’s Ice Cream, 48 oz+ 12/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $2.49 each when you buy 2
*great price*

Simply Potatoes side dishes (24 oz) - $2.50 each

Ore Ida hash browns (28 – 32 oz) or Steam n Mash (24 oz) - $3 each
$1/2 Ore-Ida Frozen Potato, 19 oz+ 12/09/2012 SS Insert (exp 01/06/2013)
Final price = $2.50 each when you buy 2

Tombstone original pizza (20.5 – 29.5 oz) - $3.34 each
$1/3 Tombstone Pizzas
Final price = $3 each when you buy 3
*ok price*

Mrs. Smith’s pies (37 oz) - $3.99 each

Sara Lee – family pound cake (1 lb), original cheesecake (17 – 19 oz) or oven fresh fruit pies (37 oz – no cherry) - $4.99 each
$1/1 Sara Lee, Sweet Goods Product 11/04/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $3.99 each
*good price*

Marie Callender’s pies (28 – 46 oz) - $5 each
Purchase 2, receive one (1) can of Reddi-wip FREE with in-ad coupon!
$0.75/1 Marie Callender’s Dessert Pie, 26oz+ 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.25/1 Reddi-wip 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $4.12 each when you buy 2 plus FREE Reddi-Wip!
*good price*

Tyson anytizers (22 – 32 oz) - $6.99 each
$1/1 Tyson Any’tizers Snacks, excludes bone in wings 11/04/2012 SS Insert (exp 02/05/2013)
$1/1 Tyson Any’tizers Snacks, excludes bone in wings 10/07/2012 SS insert (exp 01/07/2013)
Final price = $5.99 each
*good price*

BEVERAGES

Cascade Ice sparkling water (17.2 oz) - $0.99 each

Super Chill soft drinks (2 liter) - $0.89 each

Coca Cola soft drinks (2 liter) - $1.25 each when you buy 4
$1/4 Coca-Cola Company, 2 L bottles of Sprite, Sprite Zero, Seagrams, MelloYello, Fresca, or Fanta Toronja 12/09/2012 SS Insert (exp 01/13/2013)
Final price = $1 each for varieties on coupon
*great price*

Pepsi soft drinks (2 liter) – $1.25 each

Perrier sparkling water (25 oz) or San Pellegrino (750 ml or 1 liter) - $1.50 each

Ocean Spray cranberry or grapefruit juice (64 oz) - $1.99 each

Arrowhead spring water (6 pk, 700 ml bottles or 12 pk, 8 oz bottles) or water with fluoride (8 pk, 8 oz bottles) - $2 each

Coca Cola soft drinks (8 pk, 7.5 oz cans) - $2.99 each
$1/2 Coca-Cola, 8 oz Glass Bottles, 6 pk, 7.5 mini cans, 8 pk or .5 L Bottles, 6 pk 12/09/2012 SS Insert (exp 01/13/2013)
Final price = $2.49 each when you buy 2
*good price*

7-Up, A&W or Sunkist soft drinks (12 pk, 12 oz cans) - $3 each when you buy 4

Pepsi soft drinks (12 pk, 12 oz cans or 6 pk, 24 oz bottles) – $3 each when you buy 4

Coca Cola soft drinks (20 pk, 12 oz cans) - $5.99 each when you buy 2

Seattle’s Best Coffee (12 oz) - $5.99 each
$1.50/1 Seattle’s Best Coffee, 12 oz

Final price = $4.49 each
*great price*

Java Delight or Wild Harvest coffee (10 – 12 oz) - $6.99 each

NATURAL AND ORGANIC

Draper Valley Farms whole fryer - $1.49/lb

Zevia natural soda (6 pk, 12 oz cans) - $4.99 each
$2/1 Zevia Zero Calorie Soda, 6 pk, any flavor

$2/1 Zevia Soda 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$3/1 Zevia, 6 pk, p. 37 Kiwi, March 2012 Rolling
$1/1 Zevia 6-pack
$2/1 Zevia, 6 pk Vegetarian Times, October 2012 (exp 12/31/2012)
$3/1 Zevia, any flavor, 6 pk, p. 27 Vegetarian Times, March 2012 Rolling
$3/1 Zevia, any flavor, 6 pk, pg. 3 Vegetarian Times, JULY 2012 (exp 12/31/2012)
$1.50/2 Zevia, any flavor, 6 pk
$1/1 Zevia Specific Flavors, Grape, Grapefruit Citrus, Black Cherry, Lemon Lime Twist, Orange or Strawberry, 6 pk
Final price = as little as $1.99 each
*great price*

Village Grown organic frozen vegetables (10 oz) - $2.50 each

Desert Pepper salsa or dip (16 oz) - $3.50 each

Wild Harvest leg of lamb - $6.99/lb

PACKAGED GROCERIES

Swanson broth (14 oz) - $0.59 each
$0.40/5 Swanson, broth, cans 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.40/3 Swanson, broth or stock cartons 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $0.45 each when you buy 3
*stock up price*

Del Monte canned vegetables (14.5 – 15.25 oz) - $0.69 each
$0.50/4 Del Monte Green Beans, 14.5 oz+

Final price = $0.56 each when you buy 4 green beans
*stock up price*

Campbell’s cream of mushroom or cream of chicken soup (10.5 oz) or gravy (14.5 oz) - $0.79 each
$1/5 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups

$0.35/4 Campbell’s, Great for Cooking Soups, condensed 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = as little as $0.59 each when you buy 5
*stock up price*

Del Monte canned fruit (14.25 – 15.25 oz) or Betty Crocker specialty potatoes (4.5 – 6.6 oz) - $1 each
$0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, Except Potato Buds and Betty Crocker Pouch

$0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, except potato buds & pouch 12/09/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
$0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, except potato buds and pouch 11/18/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
$0.50/2 Betty Crocker Potatoes, Box or Pouch, Except Potato Buds
Final price = $0.75 each for Betty Crocker potatoes
*great price*

Idaho Spuds naturals (2.5 – 2.9 oz) - $1.79 each – buy one, get one FREE
Final price = $0.89 each when you buy 2
*good price*

Essential Everyday dry gravy mix (0.87 – 10 oz) - $1 each

Dole canned pineapple (20 oz) - $1 each

Mt Olive pickle spears (24 oz) - $2 each
Look for $0.75/1 hang tags
$0.75/1 Mt. Olive Pickles, Peppers or Relish 11/18/2012 SS Insert (exp 12/23/2012)
$1/1 Mt Olive, pickles, peppers or relish 11/18/2012 SS Insert (exp 12/23/2012)
Final price = as little as $1 each
*stock up price*

Ocean Spray cranberries (14 oz can) - $1.25 each

Francesco Rinaldi pasta sauce (24 oz) - $1.50 each

Kellogg’s Pop Tarts (8 ct) or fruit snacks (8 oz) – $1.99 each
$1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Pop-Tarts Mini Crisps, 6 ct+, Any Flavor

$1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Kellogg’s Pop-Tarts Mini Crisps, 6 ct+, Any Flavor, Mix or Match)
$1/3 Kellogg’s Pop Tarts or Mini Crisps 11/11/2012 RP Insert (exp 12/23/2012)
Final price = $1.66 each when you buy 3
*good price*

Keebler crackers – Wheatables or Toasteds (8 – 10 oz), Club (11 – 16 oz) or Sunshine Cheez-It crackers (9.75 – 13.7 oz) - $1.99 each
$1/2 Keebler Toasted Crackers AND Cream Cheese, any brand

$1/2 Keebler Club Crackers , 8 oz+
$1/2 Keebler Club Crackers, 11 oz+
$1/2 Keebler Toasteds Crackers, 8 oz+
$1/2 Keebler Crackers, 8+ oz 12/09/2012 RP Insert (exp 02/03/2013)
$1/2 Keebler Crackers
$1/2 Cream Cheese WYB Keebler Toasteds Crackers, 8 oz
Final price = as little as $1.49 each when you buy 2 – Philadelphia cream cheese is on sale for $1.25 each this week!

Nabisco snack crackers (5.5 – 9 oz) - $1.99 each
$1/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.75/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)  Final price = as little as $1.49 each when you buy 2
*great price*

Blue Diamond almonds (6 oz) - $2.50 each

Frontera skillet sauces or guacamole mix (8 oz) - $3.69 each – buy one, get one FREE
Final price = $1.84 each when you buy 2
*great price*

Princella yams (29 oz) - $2 each
$0.50/3 Princella Sweet Potatoes or Allens Cut Italian Green Beans

Final price = $1.83 each when you buy 3
*good price*

Gerber Graduates puffs or snacks (1.48 – 5.5 oz) - $2 each

Lay’s potato chips (10 – 10.5 oz) - $2 each

Snyder’s of Hanover pretzels (16 oz) – $2 each

French’s french fried onions (6 oz) - $2.50 each
$0.50/1 French’s French Fried Onions

$0.50/1 French’s French Fried Onions
$0.30/1 French’s French Fried Onions
$1/1 French’s, french fried onions, 6 oz 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.50/1 French’s French Fried Onions 12/09/2012 SS Insert (exp 02/10/2013)
Final price = as little as $1.50 each
*great price*

Barilla ready meals (9 oz) - $2.50 each
$1/1 Barilla Pasta Plus, play the game

$1/1 Barilla Microwaveable Meal
$1/1 Barilla, microwaveable meals 12/02/2012 SS Insert (exp 01/26/2013)
$1/1 Barilla Microwaveable Meal
Final price = $1.50 each
*good price*

Bear Creek soup mix (9 – 12.1 oz) - $3 each

HOUSEHOLD AND PERSONAL CARE

Colgate toothpaste (4.6 oz) or toothbrush (1 ct) - $1 each
$0.50/1 Colgate Toothbrush, adult or kids manual, excludes Plus and Extra Clean 12/02/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
$0.50/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 12/02/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
$0.50/1 Colgate Kids Toothpaste

Final price = $0.50 each if varieties are included
*great price*

Powerbar (1.58 – 2.29 oz) - $1 each
$1.50/5 PowerBar Products

Final price = $0.70 each when you buy 5
*great price*

Homelife bleach (96 oz) - $1.79 each

Hefty foam plates or bowls (20 – 50 ct) - $2 each
$1/2 Hefty Plates or Bowls 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $1.50 each when you buy 2
*great price*

Gillette simply venus, sensor 3 or disposable razors (4 ct) - $5 each
B1G1 Gillette Disposable Razor, female, excludes trial/travel sizes, up to $11.99 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
B1G1 Gillette Disposable Razor, male, excludes trial/travel sizes, up to $11.99 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
$1/1 Gillette, disposable 11/04/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $2 each when you buy 2, use one B1G1 coupon and one $1/1 coupon
*great price*

Purex laundry detergent - liquid (60 – 72 oz), ultra packs (26 ct) or crystals (28 oz) - $2.99 each

Visine tears (0.5 oz) - $5 each
$2/1 Visine or Soothing Wipes Product, 0.5 fl oz, excludes trial sizes

$1/1 Visine or Soothing Wipes Product, 0.5 fl oz, excludes trial sizes
$1/1 Visine or Soothing Wipes Product, 0.5 fl oz
Final price = as little as $3 each
*great price*

Dove or Degree clinical deodorant (1.7 oz) - $5 each
$2/1 Dove Clinical Deodorant

Final price = $3 each for Dove
*good price*

Aveeno products – shampoo or conditioner (10.5 oz), hair styling products (5 – 9 oz) or body wash (10 – 12 oz) - $5 each
$1/1 Aveeno, excludes trial and bar soap 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$3/2 Aveeno, excludes trial and bar soap 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = as little as $3.50 each when you buy 2
*good price*

John Frieda hair care (4 – 12 oz) $5 each
$1.50/1 John Frieda Sheer Blonde Go Blonder Hair Care Product, excludes trial size

$1/1 John Frieda Product, full size 10/07/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$1/1 John Frieda Product
$1/1 John Frieda Product of Your Choice, Take Survey
Final price = as little as $3.50 each – if variety is included in sale

Jergens hand or body lotion (21 oz) - $5 each
$1/1 Jergens Moisturizer, 8 oz 12/02/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
$1/1 Jergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 10 oz+
Final price = $4 each
*good price*

Contac cold relief (28 ct) - $5 each
$1/1 Contac Cold & Flu 12/02/2012 SS Insert (exp 01/06/2013)
Final price = $4 each

Stayfree or o.b. feminine care (28 – 120 ct) - $5 each
$0.50/1 Stayfree 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.75/1 o.b. Brand Product, excludes trial sizes
$0.75/1 o.b. Brand Product, excludes trial sizes
$1/1 o.b. Brand Product, excludes trial sizes
$0.50/1 o.b. 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$1/1 o.b. Tampon Product, excludes trial size, play game
$0.50/1 Stayfree Product
$1/1 Stayfree Product
Final price = as little as $4 each for Stayfree
*good price*

Garnier Fructis or Dove shampoo or conditioner (25.4 oz) - $5 each
$1/1 Garnier Fructis Shampoos, Conditioners or Treatments, excluding trial size

$1/1 Garnier Fructis, style 10/21/2012 RP Insert (exp 12/21/2012)
$1.50/2 Garnier Fructis, shampoo, conditioner, or treatments 11/11/2012 RP Insert (exp 12/22/2012)
$1/1 Garnier Fructis Shampoos, Conditioners or Treatments, excluding trial size
Final price = as little as $4 each
*ok price*

Lil Critters gummy vites (70 ct) - $5 each
$1/1 Vitafusion or Lil Critters Vitamins, PDF

Final price = $4 each
*good price*

Crest – toothpaste twin pack (11.6 – 12.4 oz) or pro health rinse (33.8 oz) - $5 each
$0.75/1 Crest Rinse 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $4.25 each

Herbal Essences shampoo or conditioner (23.7 oz) - $5 each
$1/2 Herbal Essences or Aussie 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $4.50 each when you buy 2
*ok price*

Aussie shampoo or conditioner (29.2 oz) - $5 each
$1/2 Herbal Essences or Aussie 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
Final price = $4.50 each when you buy 2
*ok price*

Maybelline volume express falsies or colossal mascara (select varieties) - $5 each

Equaline – laxative (1.5 oz or 18 – 30 ct), hemorrhoid relief (0.9 – 1 oz or 12 – 100 ct), milk of magnesia (12 oz) or hydrocortisone (1 oz) - $5 each

Tidy Cats cat litter (14 lbs) – $5 each

Kotex pads or tampons (28 – 135 ct) - $5 each

St Joseph cold relief (24 ct) - $5 each

Equaline vitamins (2.25 oz or 2 – 500 ct) - Buy 2, Get 1 FREE

Tresemme shampoo or conditioner (25 – 32 oz) or hair styling products (4.2 – 11 oz) - Buy 2, Get 1 FREE

Airborne immune support (9 – 32 ct) - Buy 2, Get 1 FREE
$1.50/1 Airborne 12/09/2012 SS Insert (exp 03/09/2013)
$1.50/1 Airborne 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
$1.50/1 AirBorne Immune Support Product
$1.50/1 Airborne Immune Support
Final price varies

 

SEASONAL

Holiday roll wrap (25 – 30 sq ft) - $1 each

Reynolds holiday baking cups (24 – 32 ct) - $1.29 each

Russel Stover or Whitman’s boxed chocolates (7 – 12 oz) - up to $9.99 each – buy one, get one FREE

SAVE $5 INSTANTLY WHEN YOU PURCHASE 10 PARTICIPATING ITEMS
Prices listed below are AFTER the $5 savings has been deducted. You can purchase more than 10 items in a single transaction, just make sure you buy in sets of 10 in order to get the $5 savings more than once.

Better Oats instant oatmeal (5 ct) - $0.79 each
$1/3 Better Oats Oatmeal
$1/3 Better Oats Oatmeal
Final price = $0.45 each when you buy 3

Stove Top stuffing (5 – 6 oz) or Heinz gravy (12 oz) - $0.99 each
$1/2 Stove Top Stuffing Mix 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)
Final price = $0.49 each when you buy 2

Friskies natural sensations or party mix cat treats (2.1 oz) - $0.99 each
$1/2 Purina Friskies or Whisker Lickin’s Cat Treats 12/02/2012 SS Insert (exp 03/02/2013)
$1/2 Purina Friskies Cat Treats or Whisker Lickin’s Cat Treats 10/28/2012 RP Insert (exp 01/28/2013)
Final price = $0.49 each when you buy 2

Taco Bell – refried beans (16 oz) or seasoning mix (1 – 1.4 oz) - $0.49 each

Fuze (16.9 oz) or Powerade or Powerade Zero sports drink (32 oz) - $0.50 each

Arrowhead spring water (3 liter) - $0.50 each

Old Orchard cranberry naturals juice blends (64 oz) - $1.49 each
B1G1 Old Orchard Healthy Balance Reduced Sugar Juice Drinks, up to $2.99

$1/2 Old Orchard Cranberry Naturals-Reduced Calorie Juice Drinks
B1G1 Old Orchard Cranberry Naturals, 64 oz
Final price = as little as $0.74 each when you buy 2
*stock up price*

Heinz gravy (12 oz) - $0.75 each

Cool Whip topping (8 oz) - $0.99 each

Taco Bell – creamy sauces (8 oz), taco sauce (7.5 oz) or small taco shells (4.5 oz) - $0.99 each

Lipton tea bags (20 ct) - $1.49 each
$0.40/1 Lipton Tea Bags, Tea & Honey To-Go or Pitcher Size, or and Iced Tea Mix

Final price = $1.09 each
*great price*

Knorr homestyle stock (4 ct) - $2.49 each
$1/2 Knorr Homestyle Stocks
$0.60/1 Knorr Homestyle Stock, add $0.70 to coupon by watching video
$0.50/2 Knorr Homestyle Stock Products
$0.75/1 Knorr Homestyle Stock
Final price = as little as $1.19 each

Lysol disinfecting wipes (28 – 35 ct) or toilet bowl cleaner (24 oz) - $1.49 each
$0.50/2 Lysol Disinfecting or Dual Action Wipes

$0.50/2 Lysol Disinfecting Wipes
Final price = $1.24 each when you buy 2
*great price*

Classico pasta sauce (8.1 – 24 oz) - $1.79 each
$1/2 Classico Pasta Sauce 11/18/2012 SS Insert (exp 01/13/2013)
$1/3 Classico Jars, any
Final price = $1.29 each when you buy 2

Rhodes warm n serv rolls (9 – 12 ct) - $1.99 each
$0.40/2 Rhodes Warm-N-Serv Rolls
$0.55/1 Rhodes Warm-N-Serv Rolls 12/09/2012 RP Insert (exp 02/03/2013)
$0.55/1 Rhodes Warm-N-Serv Rolls 11/11/2012 RP Insert (exp 01/06/2013)
Final price = as little as $1.44 each

Dixie – plates, cups or bowls (12 – 48 ct) or Vanity Fair plates or bowls (12 – 18 ct) or napkins (100 ct) - $1.99 each
$1/2 Dixie or Dixie Ultra Plates or Bowls 11/04/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
$1/2 Vanity Fair Napkins
$1/2 Vanity Fair Napkins
Final price = $1.49 each when you buy 2
*good price*

Taco Bell – dinner kits (10.75 oz), salsa (16 oz) or dinner sides (8 – 8.8 oz) - $1.49 each

Wishbone salad dressing (16 oz) - $1.49 each

Mott’s natural applesauce (23 oz) - $1.49 each

Neuro (14.5 oz) - $1.49 each

Kraft mayo or miracle whip (22 – 30 oz)- $2.49 each
$1/1 Kraft Homestyle Mayo, 30 oz
$1/2 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)
$0.50/1 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)
Final price = as little as $1.49 each – if variety is included in sale
*great price*

Land o Lakes saute express (6 oz) - $2.49 each
$1/1 Land O’ Lakes Saute Express Saute Starter

$1/1 Land O’ Lakes Saute Express Saute Starter
$1/1 Land O’ Lakes, Saute Express Saute Starter 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.75/1 Land O Lakes Saute Express Saute Starter
Final price = as little as $1.49 each
*great price*

I Can’t Belive it’s not Butter, Promise or Brummel & Brown (8 – 15 ct) - $2.49 each
$0.75/2 I Can’t Believe It’s Not Butter Product

$1/1 I Can’t Believe It’s Not Butter Product or Country Crock Spread, Excludes Pumpkin Spice, Cinnamon, and Honey Flavored Spreads
Final price = as little as $1.49 each for I Can’t Believe it’s Not butter
*great price*

Darigold sour cream (16 oz) - $1.50 each

Kellogg’s fiber plus or special k bars (5 – 6 ct) - $2.29 each
$0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delights Bars
$0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delight Bars (IE)
$1/2 Kellogg’s Special K Products, 4 oz+
Final price = as little as $1.59 each
*great price*

Palmolive liquid dish detergent (25 oz) – $1.99 each
$0.25/1 Palmolive Dish Liquid, 20 oz+

Final price = $1.74 each
*ok price*

Kraft chunk or shredded cheese (7 – 8 oz) - $1.99 each

Tree Top apple juice or three apple blends (64 oz) - $1.99 each

MiO liquid water enhancer (1.62 oz) - $3.49 each
$1/1 MiO Liquid Water Enhancer
$1.50/1 MIO, liquid water enhancer 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = as little as $1.99 each

Nabisco – Ritz crackers (11.3 – 14 oz), Oreo cookies (11.3 – 14 oz) or Premium saltines (9 – 16.5 oz) - $2.49 each
$0.50/1 Nabisco Oreo Cookies, 10-27.5 oz
$1/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.75/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final price = as little as $1.99 each

Capri Sun juice drink (10 ct) - $1.99 each

Martinelli’s sparkling cider (25.4 oz) - $1.99 each

Doritos chips (11 – 11.5 oz) or Planters peanuts (14 – 16 oz) - $2.49 each
$1/2 Planters Nut Products, 4-21.5 oz, excludes Pistachios
$1/2 Planters, 4 – 21 oz, excluding pistachios 12/02/2012 SS Insert (exp 02/28/2013)
$1/2 Planters Nuts, 4 – 21.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 02/15/2013)
Final price = $1.99 each when you buy 2

Essential Everyday cereals (16.3 – 20 oz) – raisin bran or frosted shredded wheat – $1.99 each

Reynolds aluminum foil (35 – 75 sq ft) - $2.99 each
$0.75/1 Reynolds Foil, 35 sq ft, excluding wrappers 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.55/1 Reynolds Wrap, 35 sq ft, excluding wrapper foil sheets 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.55/1 Reynolds Wrap Foil, 35 sq ft+ 12/09/2012 SS Insert (exp 01/31/2013)
$0.75/1 Reynolds Wrap Heavy Duty Foil
Final price = as little as $2.24 each

Hershey’s holiday chocolates (10 – 11 oz) - $2.99 each
$1.10/2 Hershey’s Holiday Chocolate Bags, 7.8 oz+

$1/2 Hershey’s Kisses, 9.4 oz+ 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$1.50/2 Hershey’s Kisses, Reese’s, Rolo, York, Nuggets, Miniatures, or Hershey’s Bliss, 8 oz+ 12/09/2012 SS Insert (exp 12/25/2012)
Final price = as little as $2.24 each
*good price*

Kellogg’s nutri-grain bars (8 ct) - $2.29 each

Pam cooking spray (5 – 6 oz) - $2.49 each

Essential Everyday fully cooked bacon (2.1 oz) or pepperoni (6 – 8 oz) - $2.99 each

Wesson oil (48 oz) - $2.99 each

Albertsons spring or purified water (24 pk, 16.9 oz bottles) - $2.99 each

Ruffles family size chips (11.5 – 22 oz) or Planters cashew halves & pieces (8 oz) or mixed nuts (10.3 oz) - $3.49 each
$1/2 Planters Nut Products, 4-21.5 oz, excludes Pistachios
$1/2 Planters, 4 – 21 oz, excluding pistachios 12/02/2012 SS Insert (exp 02/28/2013)
$1/2 Planters Nuts, 4 – 21.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 02/15/2013)
Final price = $2.99 each each when you buy 2

Cottonelle bath tissue double roll (6 ct) - $3.99 each
$0.40/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 pks or (1) 12 pk 11/18/2012 SS Insert (exp 12/30/2012)
Final price = $3.79 each when you buy 2
*ok price*

El Monterey bagged snacks (21 – 24 oz, frozen) - $4.99 each
$1/1 El Monterey Snacks, 15-30 oz, Taquitos, Mini Chimis, Mini Tacos, or Tamales

$0.75/1 El Monterey, snacks bag 11/11/2012 SS Insert (exp 02/05/2013)
Final price = as little as $3.99 each
*good price*

Snapple tea or fruit drinks (6 pk, 16 oz bottles) - $4.49 each

Gevalia coffee (12 oz) - $6.49 each
$2/1 Gevalia Coffee, 12 oz
$1.50/1 Gevalia Coffee 12/09/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
Final price = as little as $4.49 each
*great price*

Hempler’s stack pack bacon (20 oz) - $5.49 each

Duracell alkaline batteries (8 ct AA or AAA) - $5.99 each
$0.50/1 Duracell CopperTop, Ultra Power, Ultra Photo Lithium, or Specialty Batteries, excludes 1 ct and trial 12/09/2012 RP Insert (exp 01/31/2013)
Final price = $5.49 each

Hershey’s pot of gold (8.7 – 10 oz) - $6.49 each
$1/1 Hershey’s Pot of Gold, 6.7 oz 12/09/2012 SS Insert (exp 12/25/2012)
Final price = $5.49 each

Green Mountain coffee K-cups (12 ct) - $6.99 each


What are you stocking up on this week?

This post may contain affiliate links. These affiliate links support this site, see our disclosure policy here

Comments

  1. I have a question about coupon policy? Is a bogo man coupon allowed with a cents off man coupon? I thought so, but am being told no. I am trying to find where it says I can. I pasted where you put it on your site, but looking for nuetral. You can also use a manufacturer cents off coupon with a manufacturer BOGO

    • It most likely depends on the store you’re shopping at as well as the individual cashier or manager.

      They do not state this specifically in the coupon policy so it’s really up to the store to interpret the coupon how they see fit.

      I will ask the customer service on their Facebook page to see if they have any more detailed information.

      • Hi Nicole,

        Here is an answer from Stacie, a customer service rep on the Albertsons Facebook page:

        That’s a great question, Jennifer! We will accept one valid manufacturer coupon per item. You can use two manufacturer coupons on a BOGO sale, one cents off and one BOGO, as long as one is used on each item being purchased. So, as long as you have the two items, we’ll accept them both. You might already know that we accept one store coupon and one manufacturer coupon per item as well. Hope this helps! Happy Savings! ~Stacie

        Hope this helps! :)

  2. Thank you. Any chance of doublers?

Leave your comments here...

*