QFC deals 12/19 -12/25 – Tillamook cheese $4.99, Challenge Butter $1.50 + more!

Here are the QFC deals for 12/19-12/25. This is a great week to stock up on Tillamook cheese and ice cream, Hormel spiral ham, Challenge butter and more! The Buy 6, Save $6 promo from last week also continues on into this week.

Don’t forget to head over to the QFC website to upload any e-coupons you want to your card and to check your local ad to confirm your deals are the same.

PRODUCE

Mini Peeled Carrots 16 oz – $1
*stock-up price!

Celery – $1 lb

Broccoli Crowns or Cauliflower – $1 lb

Yams or Sweet Potatoes – $1 lb

Navel Oranges 4 lb bag – $3.99 ea

Pineapple – 2.99 ea

Jazz or Junami Apples – $1.99 lb

Satsuma Mandarin Oranges 5 lb – $5.99

MEAT

Hormel Cure 81 Spiral Ham – $1.79 lb
Final Price = varies
*stock-up price!

Certified Angus Beef Ribeye Roast – $7.99 lb

Private Selection Turkey – $0.99 lb

Hormel Cure 81 Boneless Ham – $3.99
$2/1 Hormel, cure 81 boneless ham 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$2/1 Hormel Cure 81 Boneless Ham
Final Price = varies

Jimmy Dean Roll Sausage 12-16 oz – $3
$0.55/1 Jimmy Dean 12/02/2012 RP Insert (exp 01/06/2013)
$1/2 Jimmy Dean Products, frozen or refrigerated
Final Price = as low as $2.45

DAIRY

Tillamook Cheese 2 lb – $4.99
*stock-up price!

Challenge Butter 15-16 oz – $2.50
$0.55/1 Challenge Butter
$1/1 Challenge Butter Product
Final Price = as low as $1.50
*stock-up price!

Kroger Cheese 6-8 oz – $1.99

Philadelphia Cream Cheese 8 oz bar – $1.25
*Did you get a $1/2 Philadelphia Cream Cheese QFC home-mailer coupon? 

Mountain Dairy Egg Nog Half Gallon – $2.99

QFC Sour Cream 16 oz – $1
*Did you get a $0.40/1 QFC home-mailer coupon?
*stock-up price!

Coffee Mate Refrigerated Coffee Creamer 32 oz – $2.99
$0.55/1 Coffee Mate
Final Price = $2.44

FROZEN

Cool Whip 8 oz – $1
*stock-up price!

Tillamook Ice Cream 56 oz – $2.99
*stock-up price!

Marie Callender’s Pie – $5.99
$0.75/1 Marie Callender’s Dessert Pie, 26oz+ 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $5.24

Eggo Waffles 6-10 ct – $1.99
$1/2 Kellogg’s Eggo Frozen Products, 5.3 oz+
Final Price = $1.49 each when you buy 2

Ore-Ida Potatoes 19-32 oz – $2.99
$1/2 Ore-Ida Frozen Potato, 19 oz+ 12/09/2012 SS Insert (exp 01/06/2013)
Final Price = $2.49 each when you buy 2

PACKAGED FOODS

Progresso Soup – $1.25
$1/4 Progresso Soups 12/09/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
$1/4 Progresso, soup cans 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $1 each when you buy 4

Kroger Vegetables – $0.60

Nabisco Snack Crackers or Chips Ahoy Cookies – $1.99
$1/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$0.75/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = as low as $1.49

Swanson Broth – $0.79
$0.40/5 Swanson, broth, cans 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.71 each when you buy 5

Ragu Pasta Sauce – $1.67
$1/2 Ragu QFC e-coupon
Final Price = $1.17 each when you buy 2
*great price!

Nestle Morsels 10-12 oz – $2.50
$075/2 Nestle Toll House Morsels 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price =  $2.13 each when you buy 2

BUY 6 SAVE $6 PROMO: SAVE $6 INSTANTLY AT CHECKOUT WHEN YOU BUY 6 PARTICIPATING KRAFT AND GENERAL MILLS ITEMS – Prices listed reflect the $1 per item savings you receive when you buy 6 participating items

General Mills – $1.99
$1/2 General Mills Cereal 12/09/2012 SS Insert (exp 01/19/2013)
$1/2 General Mills, Chex Cereals 11/11/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
$1/2 General Mills, Chex Cereals 12/02/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
$0.75/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Final Price = as low as $1.24

Nature Valley Granola Bars or Fiber One – $1.99
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Thins, 5 ct+ 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
$0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Bars or Brownies 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Final price = $1.74 each when you buy 2

Oscar Mayer Lunch Meat Delifresh 16 oz or Weiners 32 oz – $3.99

Oscar Mayer Lunch Meat 16 oz – $2.99

Betty Crocker Fruit Snacks – $1.69

Capri Sun – $1.49
*great price!

Kraft Mayo or Miracle Whip 22-30 oz – $2.49
$0.50/1 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)
Final Price = $1.99

Kraft Salad Dressing 16 oz – $1.49
$1/2 Kraft anything Dressing, 16 oz 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)
Final Price = $0.99

Kraft Easy Mac 4 ct or Mac ‘n Cheese 5 ct – $2.99
$1/3 Kraft Macaroni & Cheese 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)
Final Price = $2.66
*$0.53 per box for 5 ct – great price!

Gevalia Coffee 12 oz – $5.99
$1.50/1 Gevalia Coffee 12/09/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
$2/1 Gevalia Coffee, 12 oz
Final Price = as low as $3.99
*stock-up price!

Progresso Soup Starters – $1.49
$0.50/1 Progresso, recipe starters cooking sauce 11/04/2012 SS Insert (exp 12/29/2012)
Final Price = $0.99

Betty Crocker Brownie Mix – $1.49

Planters Mixed Nuts or NUT-rition or Cashews – $3.49
$1/2 Planters, 4 – 21 oz, excluding pistachios 12/02/2012 SS Insert (exp 02/28/2013)
$1/2 Planters Nuts, 4 – 21.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 02/15/2013)
$1.50/1 Regular Mixed Planters Nuts or Cashew Halves & Pieces, 26 oz+
Final Price = as low as $1.99

A.1 Steak Sauce 10 oz – $2.49
$0.55/1 A1 Steak Sauce 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)
Final Price = $1.94

Mio Liquid Water Enhancer – $2.99
$1.50/1 MIO, liquid water enhancer 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
$1/1 MiO Liquid Water Enhancer
Final Price = as low as $1.49

There is also a catalina running on Mio through 12/30:

Buy 2, Get $1 catalina
Buy 3, Get $2 catalina
Buy 4, Get $3 catalina

Deal Scenario:

Buy 4 Mio Liquid Water Enhancer – $11.96
Use (4) $1.50/1 MIO, liquid water enhancer 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012) 
Pay $5.96, Receive $3 catalina
Final Price = $0.74 each
*stock-up price!

Kraft Cheese 7-8 oz – $1.99
Final Price = $0.99

Yoplait Yogurt Fridge Pack 8 ct – $2.99
*great price!

Kraft Cheese, Grated 8 oz – $2.99

BEVERAGES

7 Up 2 liters – $1

Starbucks Coffee 11-12 oz – $6.99
$3/2 Starbucks Coffee Bags, 11 oz+ 12/02/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
Final Price = $5.49 each when you buy 2

We’d love to hear any good deals you find this week!

This post may contain affiliate links. These affiliate links support this site, see our disclosure policy here

Leave your comments here...

*